ЯК СТАТИ ДОНОРОМ ТА НЕ НАШКОДИТИ СВОЄМУ ЗДОРОВ`Ю

З початком повномасштабного вторгнення на наші землі, велика кількість як військових так і цивільного населення потребують в переливанні крові.

Багато людей бажає допомогти, але не знають з чого почати, в зв’язку з чим виникає багато питань: з якого віку можна здавати кров чи компоненти на кров; чи існують протипоказання, щоби здати кров; якою має бути мінімальна вага та інш.

ХТО МОЖЕ БУТИ ДОНОРОМ ТА ЩО НЕОБХІДНО ДЛЯ ЦЬОГО ЗРОБИТИ

Донором крові або його компонентів може стати будь-який дієздатний громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України віком від 18 років.

Вага людини, яка хоче стати донором має бути не менше 50 кг – інакше забір крові може бути небезпечним для здоров’я.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ЩОДО ДОНОРСТВА

Щоб стати донором необхідно пройти декілька етапів підготовки, оскільки донорство крові є важливою частиною системи охорони здоров’я кожної країни.

Донорами крові не можуть бути:
🔘 люди з інфекційними та паразитарними захворюваннями (СНІД, носійство ВІЛ-інфекції, сифіліс вроджений або набутий, вірусні гепатити, позитивний результат дослідження на маркери вірусних гепатитів, усі форми туберкульозу, бруцельоз, сипний тиф, туляремія, лепра, хвороба Крейтцфельдта-Якоба, ехінококоз, токсоплазмоз, філяріатоз, ришта, лейшманіоз);
🔘 особи, які мають соматичні захворювання:
🔘 (злоякісні новотвори, хвороби крові, органічні захворювання центральної нервової системи, повна відсутність слуху і (або) мови, психічні захворювання, наркоманія, алкоголізм, серцево-судинні захворювання (гіпертонічна хвороба II-III ст., ішемічна хвороба серця, атеросклероз, аритмії, тромбофлебіт, вади серця);
🔘 хвороби органів дихання (бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба, емфізема легень, обструктивний бронхіт, пневмосклероз);
🔘 хвороби органів травлення (ахілічний гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки);
🔘 захворювання печінки і жовчних шляхів (хронічні захворювання печінки, у тому числі токсичної природи і неясної етіології, калькульозний холецистит, цироз печінки);
🔘 захворювання нирок (дифузні і вогнищеві ураження нирок, сечокам’яна хвороба);
🔘 захворювання сполучної тканини, променева хвороба, хвороби ендокринної системи, хвороби лор-органів (озена, інші гострі і хронічні важкі гнійно-запальні захворювання), очні хвороби (висока міопія – 5 діоптрій і більше, трахома, повна сліпота, залишкові явища увеїту);
🔘 захворювання шкіри (псоріаз, еритродермія, екзема, червоний вовчак, пухирчасті дерматози, розповсюдженні грибкові та гнійничкова поразки);
🔘 остеомієліт, оперативні втручання з приводу ампутації або резекції органа і трансплантації органів та тканин.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗДАЧІ КРОВІ

Щоби вберегти своє здоров’я і здоров’я людини, якій знадобиться кров, необхідно дотримуватись таких правил:

🔘 За три дні до донації відмовитись від прийому анальгетиків і аспірину а також ліків, що містять їх (ці речовини погіршують зсідання крові).
🔘 Обмежити вживання жирної, смаженої та молочної їжі напередодні та в день здачі крові.
🔘 Не вживати алкоголь за 48 годин до донації.
🔘 Не палити за 2 години до донації.

ЩО РОБИТИ ПІД ЧАС ЗДАЧІ КРОВІ

Під час огляду лікарем перед донацією необхідно чесно відповідати на запитання.

У разі поганого самопочуття та ускладнення під час здачі крові – негайно повідомте персонал.

ЩО РОБИТИ ПІСЛЯ ЗДАЧІ КРОВІ

Після того, як людина здала кров в об’ємі 450 мл, їй необхідно:
• відпочити протягом 10 хвилин;
• з’їсти легку їжу та випити солодкий чай;
• протягом 2-3 годин не піднімати нічого важкого рукою, з якою брали кров;
• уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин;
• не вживати алкогольні напої раніше ніж через 8 годин;
• часто та регулярно харчуватися протягом двох діб;
• вживати підвищену кількість рідини протягом двох діб.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).