Профілактика хвороби Лайма: як уникнути небезпечних наслідків укусу кліща

Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області попереджає, що з приходом потепління, особливо в період з травня по листопад, активізуються кліщі. Таким чином відпочинок на природі й дачних ділянках несе загрозу бути покусаним кліщем та інфікуватися збудниками багатьох хвороб, з яких у Харківській області найбільш поширений іксодовий кліщовий бореліоз.
Хвороба Лайма або бореліоз – це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду Borrelia, що передаються людині з укусом зараженого кліща. В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносником бореліозу. Захворювання характеризується переважним ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серця, нерідко приймає хронічний, рецидивний перебіг. Згідно з даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, схоже на мішень (червоні кола), головний біль, ломота в усьому тілі та млявість.
Яка профілактика хвороби Лайма:
- перебуваючи в лісах, парках або трав’янистих місцях, вдягайте довгі штани, заправлені в шкарпетки, світлу сорочку з довгими рукавами, капюшон, якщо капюшона немає, надіньте головний убір. Намагайтеся триматися стежок і уникайте прогулянок через високу траву. Для своєчасного виявлення кліщів необхідно кожні дві години в лісі та після виходу з нього проводити само та взаємообстеження себе, своїх дітей та домашніх тварин на наявність кліщів;
- використовуйте аерозолі для відлякування кліщів. Майте на увазі, що хімічні репеленти можуть бути токсичними, тому уважно дотримуйтесь інструкцій;
- проводити на присадибних та дачних ділянках систематичний покіс трави, не захаращувати ділянки чагарником, порубаними гілками, сміттям;
У разі наявності домашніх тварин, порадьтесь з фахівцями ветеринарної медицини, як, окрім візуального огляду, убезпечити свого домашнього улюбленця від хвороб, які передаються кліщами.
Якщо кліщ усе ж присмоктався, найкраще звернутися до медичного закладу для його видалення. Адже інфікування може статися через неправильне видалення паразита, коли його ненароком причавити.
Після видалення кліща рекомендовано звернутися до інфекціоніста. Але якщо такої можливості немає, протягом трьох тижнів спостерігайте за місцем укусу. У разі появи кільцеподібної еритеми – почервоніння шкіри навколо місця укусу у вигляді мішені – слід звернутися до лікаря. Це типовий прояв бореліозу. Якщо подібне почервоніння з’являється в іншому місці, це також привід звернутися по медичну допомогу – вас міг вкусити інший кліщ, якого ви не помітили.