Пам’ятка населенню щодо безпечного використання пестицидів

З початком весняно-літніх робіт від громадян надходять звернення та скарги стосовно використання пестицидів та агрохімікатів на присадибних ділянках, городах, приватних домоволодіннях.

Зокрема власники земельних ділянок та місцеві жителі проводять обробки в денний час, у спекотну та вітряну погоду, не попереджаючи сусідів про застосування пестицидів, застосовуючи механізовані великогабаритні оприскувачі.

Внаслідок цього заподіюється шкода здоров’ю людей, а також рослинам та тваринам у сусідніх приватних домоволодіннях. У багатьох скаргах йдеться про погіршення самопочуття заявника та членів його родини.

Фахівці відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Богодухівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області нагадують про правила поводження з пестицидами та агрохімікатами.

Пестициди — це отруйні речовини, які залежно від призначення діляться на кілька груп:

• інсектициди – хімічні речовини для знищення комах;
  • акарициди – хімічні речовини для знищення кліщів;
  • лімбациди – хімічні речовини для знищення нематод – круглих хробаків, що паразитують у рослинах;
  • зооциди – хімічні речовини для знищення гризунів;
  • фунгіциди – хімічні речовини для знищення грибків, що паразитують головним чином на насінні сільськогосподарських культур;
  • гербіциди та дефоліанти – хімічні речовини для знищення бур’янів.

Щоб уникнути неприємних та небезпечних для здоров’я людини ситуацій, які виникають при отруєнні пестицидами, необхідно дотримуватись правил, а саме:

– запам’ятайте, що реалізація населенню пестицидів та агрохімікатів повинна здійснюватися в дрібно фасованому вигляді з інструкцією щодо застосування із зазначенням культур, способів, норм, кратності використання;

дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і Доповненнями до нього;

– купуючи той чи інший препарат, звертайте увагу, чи має суб’єкт господарювання ліцензію на даний вид діяльності;

– перед початком робіт з пестицидами необхідно старанно ознайомитися з інструкцією із застосування цього хімічного препарату;

– усі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні   (18-22) години при мінімальних повітряних потоках із застосуванням засобів індивідуального захисту. Розпилюйте аерозоль якомога ближче до оброблюваного об’єкта, використовуючи наконечники для дрібно крапельного обприскування;

– якщо хтось біля вашого будинку працює з пестицидами, щільно закривайте вікна та двері, не випускайте дітей гуляти на вулицю;

– під час роботи з пестицидами забороняється вживати їжу та курити;

– після проведення робіт необхідно ретельно вимити з милом руки, інші відкриті ділянки тіла та змінити одяг;

– під час роботи забороняється залишати пестициди та агрохімікати без нагляду;

– упаковку та тару з-під пестицидів та агрохімікатів неможна використовувати для других цілей та викидати у водойми.

При внесенні в ґрунт певна кількість пестицидів може потрапити в струмки і ріки. Цей стік здатний спричинити забруднення поверхневих та підземних вод, у тому числі і воду у вашому колодязі.

Тому, зменшити можливість забруднення води у своєму колодязі ви можете таким чином:

• будьте обережні при використанні пестицидів у своїй садибі, особливо якщо колодязь мілкий або має пошкоджений колодязний зруб;
  • ніколи не використовуйте і не змішуйте пестициди біля колодязя;
  • переконайтеся, що ваш колодязь заглиблюється до водних джерел, які відокремлені від поверхневого водоносного шару;
  • якщо маєте сумніви щодо якості води з вашого колодязя, зверніться до будь-якої акредитованої лабораторії, яка проводить дослідження води;
  • якщо аналіз води з вашого колодязя покаже наявність пестицидів у кількостях, що становлять загрозу для здоров’я, вам слід змінити джерело водопостачання.

Пам’ятайте! Хімічні засоби захисту рослин потребують підвищеної уваги, а через неправильне використання або поводження вони можуть стати джерелом нещасних випадків і отруєнь.

Бережіть своє здоров’я, здоров’я своїх близьких! Поважайте право громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля!

Ширше застосовуйте механічні, фізичні та біологічні методи боротьби з шкідливими організмами!

Богодухівське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Харківській області