Дитяче ожиріння: причини, ознаки, лікування

Немає меж щастю бабусі, коли онуки просять добавки. Але перегодовування – одна з причин розвитку дитячого ожиріння. Аби малюк був ситий, енергійний та здоровий – варто знати межі, як дитині, так і батькам.

Повнота – зовсім не ознака багатства та достатку. Наукові дослідження доводять, ожиріння – проблема і причина багатьох хвороб. За даними ВООЗ на 2020 рік у світі нараховували близько 41 млн дітей віком до 5 років, що мали надлишок маси тіла або ожиріння.

Які причини ожиріння:

• 90% від усіх випадків: перегодовування дітей та  малорухливий спосіб життя. Якщо таким діткам скоригувати дієту та додати фізичної активності, то вони поступово втрачають вагу;
  • 10% від усіх випадків: ожиріння ендокринної природи. В організмі дитини виникає гормональний дисбаланс, який призводить до уповільнення обміну речовин.

Як лікувати ожиріння:

1. Здорове харчування
  2. Регулярні заняття спортом.

Що робити, якщо ваша дитина має зайву вагу або ожиріння?

1. Почніть з розмови з дитиною.

Поясніть, що ви прагнете бути здоровими та красивими, тому у вашій родині починається програма зі здорового харчування та спорту.  Без такої домовленості дитина не зрозуміє навіщо потрібні зміни та навряд буде їх дотримуватися. Далі разом з дитиною оберіть вид тренувань, який їй до вподоби.

1. Підтримайте дитину.

Ми – приклад для наших дітей! Покажіть на власному прикладі, як слідкувати за здоров’ям, як варто харчуватися та займатися спортом.

1. Скоригуйте раціон.

Приберіть з дому випічку та солодощі. Зменшіть споживання білого рису та картоплі. Основа раціону: м’ясо, риба, овочі, фрукти та кисломолочні продукти.

Коли варто звертатися до ендокринолога

Ендокринологу слід показати дитину групи ризику. До неї належать дітки:

• із зайвою вагою або ожирінням, батьки яких хворі на діабет 2-го типу;
  • з порушенням функції різних органів і систем (наприклад патологія щитоподібної залози);
  • діти з психічними проблемами;
  • діти, що стрімко набирають вагу, а дієти та регулярні тренування результатів не дають.

Поради дієтологів щодо харчування дітей:

• профілактику ожиріння варто починати в період новонародженості. Перегодовування дітей до року призводить до збільшення кількості жирових клітин;
  • НЕ варто дотримуватися жорсткої дієти. При цьому запускається механізм економії енергії, що призводить до швидкого набору маси тіла;
  • зменшуйте перебування дитини за комп’ютером, планшетом або мобільним телефоном.

Замість цього додайте фізичної активності та прогулянок на свіжому повітрі.

Богодухівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.