НА ТЕРИТОРІЇ БОГОДУХІВСЬКОГО РАЙОНУ (ВАЛКІВСЬКА ТГ) СПАЛАХ АФРИКАНСЬКОЇ ЧУМИ СВИНЕЙ

Картинка ..симптоми вірусу АЧС

Богодухівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області повідомляє, що 30 грудня 2023 року виявлено трупи свійських свиней біля лісосмуги поблизу садового товариства «Першотравневе» Валківської міської територіальної громади Богодухівського району, проведено комісійний відбір проб патологічного матеріалу сумісно з фахівцями Харківської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Відібраний патологічний матеріал від свиней направлено до Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Полтавській області для проведення дослідження на АЧС. Відповідно до звіту про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Полтавській області № 003922 п.м./23 від 31.12.2023, при молекулярно-генетичних дослідженнях виділено ДНК вірус африканської чуми свиней, тобто підтвердився спалах захворювання свиней на особливо небезпечну хворобу тварин – Африканську чуму свиней.

У відповідності до рішення Богодухівської районної державної надзвичайної протиепізоотичної комісії від 01.01.2024 № 1, затверджено План організаційних, ветеринарно-санітарних та господарських заходів щодо ліквідації вогнища африканської чуми свиней.

В зоні нагляду (села Валківської територіальної громади – Пасічне, Шарівка, Добропілля, Привокзальне, Газове, Огульці, Черемушна, Петренкове, Хворостове, Тетющине, Новий Мерчик, смт Старий Мерчик) визначено проведення попереджувальних заходів та встановлюються певні карантинні обмеження і заборони: проводиться облік усього свинопоголів’я в господарствах усіх форм власності з наступним посиленням спостереження за тваринами.

Нагадуємо мешканцям громади!

У природних умовах на африканську чуму свиней можуть занедужати як свійські, так і дикі свині будь-якого віку. Джерелом збудника інфекції є хворі тварини та вірусоносії. Здорові свині заражаються при спільному утриманні їх з інфікованими вірусоносіями. Збудник передається через корм, пасовища, транспортні засоби забруднені випорожненнями хворих тварин. Використання для корму незнезаражених харчових відходів також сприяє поширенню хвороби. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, люди, домашні та дикі тварини (зокрема, гризуни), нашкірні паразити (деякі види кліщів, зоофільні мухи, воші), які контактували з хворими свинями та трупами тварин.

Осередками вірусу в природі є африканські дикі свині та кліщі роду орнітодорос. Залежно від кількості збудників, які потрапили в організм тварини, а також від її стану та перебігу хвороби інкубаційний період триває від 2 до 6 діб. Перебіг хвороби ділять на блискавичний, гострий, підгострий, рідше хронічний.

При блискавичному перебігу тварини гинуть без будь-яких ознак; при гострому — у тварин підвищується температура тіла до 40,5-42,0 °C, спостерігається ядуха, кашель, з’являються напади
блювання, парези та параліч задніх кінцівок. Спостерігаються серозні або слизово-гнійні виділення з носа та очей, інколи кров’яний пронос, частіше закреп.

Хворі тварини здебільшого лежать, зарившись в підстилку, в’яло піднімаються, пересуваються та швидко втомлюються. Вони мають слабкість у задніх кінцівках, хитку ходу, голова опущена, хвіст випрямлений, посилена спрага. Шкіра на внутрішній поверхні стегон, на животі, шиї, біля
основи вух вкрита червонувато-фіолетовими плямами. При натисканні вони не біліють (різко виражений ціаноз шкіри). На ніжних ділянках шкіри можуть з’являтися гнояки (пустули), згодом на їх місці утворюються струпи та виразки. У поросних хворих свиноматок відбуваються викидні (абортація). Смертність, залежно від перебігу, може бути від 50 % до 100 %. Тварини, які перехворіли і вижили, залишаються пожиттєвими вірусоносіями.

В зв’язку з військовою агресією росії, проходить переміщення населення та тварин з територій прилеглих до лінії зіткнення, у більш безпечні для проживання, та роботи, разом з цим виникає загроза перенесення вірусу АЧС  в інші регіони України, які наразі залишаються благополучними на дане вірусне захворювання.

Нагадуємо, африканська чума свиней (хвороби Мантгомері) – висококонтагіозне вірусне захворювання домашніх та диких свиней, безпечне для людини, не піддається лікуванню та вакцинопрофілактиці, зупинити поширення вірусу можна лише жорсткими карантинними заходами, які призводять до значної економічної шкоди, оскільки все свинопоголів’я в осередку повинно бути знищене.

Як вберегти свиней від АЧС в індивідуальних господарствах населення? З цією метою власникам тварин необхідно:

 • Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами. Тримати зачиненими двері до свинарника, на вікнах встановити антимоскітні сітки, адже вірус АЧС передається від свині до свині, через ґрунт, корма, обслуговуючий персонал, бродячих тварин, птахів, комах…
 • Регулярно здійснювати очищення та дезінфекцію приміщень, в яких утримуються свині. Найдоступнішим таким засобом може бути будь-який дезінфікуючий засіб навіть «Доместос». Просякнути розчином «Доместоса» поролоновий килимок перед входом до свинарника – і щоразу витирати об нього ноги. Побутова хімія – дуже дієва річ!
 • Всередині та зовні свинарника встановити мишоловки.
 • Не використовуйте для напування тварин воду з річок, інших водойм з повільною течією, що протікають через лісові масиви, в яких є дикі кабани
 • Обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар. Змінне взуття постійно повинно стояти за порогом свинарника. Перед тим, як поратись у свиней мити руки з милом.
 • Не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам.
 • Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів.
 • В жодному разі не купуйте м’ясо або сало на стихійних ринках чи в місцях несанкціонованої торгівлі, воно може бути небезпечним.
 • Не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин.
 • Не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою. Годувати свиней по можливості готовими кормами для свиней. Закуповувати доброякісні корми в облаштованих місцях та вимагати від продавців супровідні документи, що гарантують його якість та підтверджують місце походження корму.
 • При виявленні трупу дикого кабана або свійської свині негайно сповістити ветеринарну службу.
 • Після відвідування лісу, полювання перш ніж зайти до тваринницьких приміщень (свинарників) необхідно повністю переодягатися, а весь одяг випрати в гарячій воді, висушити подалі від свинарника та попрасувати.
 • За можливості утримуйтеся від приватних поїздок до країн та зон, в яких зареєстровано африканську чуму свиней, в жодному разі не перевозьте з неї тварин і продукцію тваринного походження.
 • Обов’язково забезпечуйте доступ представників державної служби ветеринарної медицини (Держпродспоживслужби) до тварин для проведення клінічного огляду та проведення обов’язкових або необхідних ветеринарно-санітарних заходів.
 • При виявленні клінічних ознак захворювання або при виникненні підозри на захворювання, при загибелі свиней негайно зверніться до представників державної служби ­ветеринарної медицини (Держпродспоживслужби) – звертатись до Богодухівської районної державної лікарні ветеринарної медицини за телефоном 05758-3-33-59 цілодобово.

Пам’ятайте! При підозрі на АЧС сповістіть фахівця, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх !

 

Богодухівське районне управління

ГУ Держпродспоживслужби

в Харківській області

                                       03.01.2024

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Центральна влада

Силові структури

Місцева влада

Корисна інформація

Історія краю. Мазепа

Контакти

https://opusiptv.com/ - SEO -

istanbul avukat