ПАМ’ЯТКА ЩОДО ДОТРИМАННЯ НАСЕЛЕННЯМ ПРАВИЛ ЗАСТОСУВАННЯ ПЕСТИЦИДІВ ТА АГРОХІМІКАТІВ

Фахівці відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Богодухівського районного управління нагадують про правила поводження з пестицидами та агрохімікатами.

З початком сільськогосподарського сезону в приватних домогосподарствах, на присадибних та дачних ділянках господарі висаджують городину, садки та сільськогосподарські культури, застосовують різноманітні засоби захисту рослин, пестициди та агрохімікати. Власники приватних домогосподарств обробляючи  свої посіви пестицидами та агрохімікатами можуть завдати шкоди здоров’ю тих громадян, які проживають поряд.

Пестициди — це отруйні речовини, які залежно від призначення діляться на кілька груп:

Інсектициди – хімічні речовини для знищення комах;

Акарициди – хімічні речовини для знищення кліщів;

Лімбациди – хімічні речовини для знищення нематод – круглих хробаків, що паразитують у рослинах;

Зооциди – хімічні речовини для знищення гризунів;

Фунгіциди – хімічні речовини для знищення грибків, що паразитують головним чином на насіннях сільськогосподарських культур;

Гербіциди та дефоліанти – хімічні речовини для знищення бур’янів.

Найпоширенішим способом застосування пестицидів та агрохімікатів у побуті є обприскування рослин. Деякі господарі поспішають застосувати хімічні препарати для захисту свого урожаю не зважаючи на погодні умови – особливо, коли вітер поривчастий та сухий, підіймає багато пилу і крапель хімічних засобів та переносе їх на великі відстані, завдаючи шкоди як самим працюючим, так і багатьом сусідам. Пестициди забруднюють довкілля, згубно впливаючи на людей. Вони здатні поширюватися в довкіллі на тисячі кілометрів, передаватися з грудним молоком матері дитині. Для пестицидів немає жодних бар’єрів і кордонів, і проблема їхнього негативного впливу стосується кожного з нас.

Щоб уникнути неприємних та небезпечних для здоров’я людини ситуацій які виникають при отруєнні пестицидами необхідно дотримуватись правил, а саме:

– запам’ятайте, що реалізація населенню пестицидів та агрохімікатів повинна здійснюватися в дрібно фасованому вигляді з інструкцією щодо застосування із зазначенням культур, способів, норм, кратності використання;

– купуючи той чи інший препарат звертайте увагу чи має суб’єкт господарювання ліцензію на даний вид діяльності;

– перед початком робіт з пестицидами необхідно старанно ознайомитися з інструкцією із застосування цього хімічного препарату;

– всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні   (18-22) години при мінімальних повітряних потоках із застосуванням засобів індивідуального захисту. Розпилюйте аерозоль якомога ближче до оброблюваного об’єкта, використовуючи наконечники для дрібно крапельного обприскування;

– якщо хтось біля вашого будинку працює з пестицидами, щільно закривайте вікна та двері, не випускайте дітей гуляти на вулицю;

– під час роботи з пестицидами забороняється вживати їжу та курити;

– після проведення робіт необхідно ретельно вимити з милом руки, інші відкриті ділянки тіла та змінити одяг;

– під час роботи забороняється залишати пестициди та агрохімікати без нагляду;

– упаковку та тару  із-під пестицидів та агрохімікатів неможна використовувати для других цілей та викидати у водойми.

При внесенні в ґрунт певна кількість пестицидів може потрапити у струмки і в ріки. Цей стік  здатний спричинити забруднення поверхневих та підземних вод, в тому числі і воду у вашому колодязі.

Тому, зменшити можливість забруднення води у своєму колодязі ви можете таким чином:

• Будьте обережні при використанні пестицидів у своїй садибі, особливо якщо колодязь мілкий або має пошкоджений колодязний зруб;
  • Ніколи не використовуйте і не змішуйте пестициди біля колодязя;
  • Переконайтеся, що ваш колодязь заглиблюється до водних джерел, які відокремлені від поверхневого водоносного шару;
  • Якщо маєте сумніви щодо якості води з вашого колодязя, зверніться до будь якої акредитованої лабораторії, яка проводить дослідження води;
  • Якщо аналіз води з вашого колодязя покаже наявність пестицидів у кількостях, що становлять загрозу для здоров’я, вам слід змінити джерело водопостачання.

Шановні громадяни, дотримуйтесь правил поводження з пестицидами, цим ми збережемо своє здоров’я та природу.

Богодухівське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Харківській області