Нове життя – з нового імені

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Валківському та Коломацькому районах Головного територіального управління юстиції  інформує

Нове життя – з нового імені:
як пройти процедуру зміни імені чи прізвища

Зміна імені – це один з видів державної реєстрації актів цивільного стану. Причини для зміни імені можуть бути різні: сімейні справи, повернення до родового прізвища, або ж у людини просто з’явилося бажання змінити своє ім’я. І кожен має право не пояснювати своє рішення.

Як це зробити?

Кожна особа віком від 16 років  може самостійно змінити власне ім’я чи прізвище на бажане. 14-річним дозволено законом зробити це за згодою обох або одного з батьків, у разі коли другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька(матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

При подачі заяви про зміну імені в письмовій формі особі необхідно пред’явити паспорт громадянина України. До заяви про зміну імені необхідно додати:

• свідоцтва про народження заявника;
  • свідоцтво про шлюб (у разі, коли заявник перебуває у шлюбі)
  • свідоцтво про розірвання шлюбу ( у разі коли шлюб розірвано);
  • свідоцтва про народження дітей ( у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
  • свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
  • фотокартка заявника;
  • квитанція про сплату державного мита

Де це можна зробити?

Заяви  про  зміну  імені громадян  України,  які проживають на території України,  приймає, розглядає, а також веде їх облік відділ  державної  реєстрації  актів цивільного стану за місцем їх проживання; громадян України, які постійно проживають за кордоном, –  дипломатичне представництво або консульська установа України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку.

Ціна питання?

Тим, хто хоче отримати нове ім’я, треба буде сплатити державне мито, що становить 5,10 грн.

Якщо процедура повторна, наприклад, раніше ви змінювали ім’я і знову бажаєте його змінити, то необхідно сплатити державне мито в сумі 51,00 грн.

Чи можуть Вам відмовити?

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану надсилає необхідні матеріали до територіального органу Національної поліції України за місцем проживання заявника для надання висновку про можливість зміни імені.

Територіальний орган Національної поліції України за результатами відповідної перевірки, яка проводиться безоплатно, у місячний строк готує та надсилає висновок про можливість зміни імені разом з усіма матеріалами до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Підставами для відмови у наданні дозволу на зміну імені є:

здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;

наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;

офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;

подання заявником неправдивих відомостей.

Скільки чекати?

Заява про зміну імені розглядається у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.

Заява про зміну імені дипломатичним представництвом або консульською установою України розглядається у шестимісячний строк з дня її подання.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції України про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені  або про відмову у зміні імені в двох примірниках, один з яких надсилає заявнику.

У разі надання дозволу на зміну імені заявник  у тримісячний  строк  може звернутися для державної реєстрації зміни імені  до  відділу  державної  реєстрації  актів цивільного стану, дипломатичного  представництва  або консульської установи України, які складають актовий запис про зміну імені.

Якщо заявник  без  поважних  причин  у  зазначений  строк  не звернувся  до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного  представництва  або  консульської установи України для  державної  реєстрації  зміни  імені,  дозвіл  на  зміну імені втрачає силу.

Що відбувається після зміни імені?

Про державну реєстрацію зміни імені призовника і військовозобов’язаного відділ державної реєстрації актів цивільного стану в семиденний строк після проведення державної реєстрації зміни імені військовозобов’язаних або призовників надсилає повідомлення районному (міському) військовому комісаріату, у якому він перебуває на обліку, а також повідомлення до територіального органу Національної поліції України, територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання заявника.

Для початку Ви отримуєте свідоцтво про зміну імені. Далі до паспорта громадянина України вноситься відмітка про необхідність його зміни у місячний термін.

Наступний крок – паспорт на нове ім’я.

Л.М.Губська, заступник начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Валківському та Коломацькому районах ГТУЮ у Харківській області.