Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права
![☝️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t40/1/16/261d.png)
спільної сумісної власності подружжя.
Та як же розділити спільне майно, якщо подружжя вирішило розлучитися
![❓](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/2753.png)
Про це розповідає юристка Кропивницький місцевий центр з надання БВПД Анастасія Мироненко.
Якщо подружжя не дійшло згоди
![🙅♀️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t3d/1/16/1f645_200d_2640.png)
щодо розміру належних їм часток або способу поділу спільного майна, то спір вирішується
![👨⚖️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tdd/1/16/1f468_200d_2696.png)
у судовому порядку. При поділі майна подружжя мають враховуватися три категорії об’єктів:
![1️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7a/1/16/31_20e3.png)
. речі (окрема річ або сукупність речей), які належать подружжю на праві спільної сумісної власності;
![2️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t99/1/16/32_20e3.png)
. кредиторські вимоги подружжя (право вимоги за договором позики, купівлі-продажу тощо, коли подружжя виступає як кредитор і вправі вимагати повернення боргу, передачі речі тощо);
![3️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb8/1/16/33_20e3.png)
. боргові зобов’язання подружжя (зобов’язання, за якими подружжя виступає як боржник і зобов’язане повернути борг, повернути або передати річ тощо).
Поділ майна
![⚡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t5d/1/16/26a1.png)
здійснюється з урахуванням вартості речей, які належать подружжю на праві спільної власності, а також розміру їх кредиторських вимог та боргових зобов’язань.
Увага
![❗️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t50/1/16/2757.png)
Майно осіб, які проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу, набуте підчас спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності.
Досить поширеними є випадки, коли подружжям спільно купує нерухоме майно
![🏠](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf6/1/16/1f3e0.png)
, однак право власності на нього реєструється лише на одного з подружжя. Так, у цьому є деякі переваги – менший податковий тягар, але вад значно більше, а саме:
![❎](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tdf/1/16/274e.png)
у разі розірвання шлюбу, якщо подружжя не визначає долю такого майна шляхом укладення договору поділу спільного майна або іншого цивільно-правового договору, то вказаний в документах власник може помилково вважати, що він є єдиним власником. Однак, через декілька років може виникнути ситуація, коли під час продажу такого нерухомого майна нотаріус вимагатиме згоду іншого із колишнього подружжя;
![❎](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tdf/1/16/274e.png)
у разі смерті нетитульного власника (не записаного в договорі щодо набуття нерухомого майна). Наразі законодавчо не закріплено єдиного підходу щодо способу оформлення такої частки. Багато хто вважає, що у зв’язку зі смертю нетитульний власник втрачає своє право на майно. Однак, відповідно до норм Сімейного кодексу України майно є спільним сумісним з моменту купівлі і не перестає ним бути у разі смерті. Тому можуть виникати непорозуміння між власником, записаним у договорі щодо набуття нерухомого майна, та іншими спадкоємцями;
![❎](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tdf/1/16/274e.png)
у разі розірвання шлюбу та смерті одного зі співвласників одночасно можуть виникати проблеми як у наведених вище ситуаціях.
Як запобігти таким випадкам
![❓](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/2753.png)
![⬇️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t20/1/16/2b07.png)
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
купувати нерухоме майно відразу на обох з подружжя в рівних частках або відповідно до зроблених внесків, про що зазначати у договорі;
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
укладати шлюбні договори, де відразу передбачати положення щодо прав на майно кожного з подружжя та умови щодо отримання згоди іншого з подружжя у випадку його відчуження;
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
укладати договори поділу спільного майна подружжя під час перебування у шлюбі або якнайшвидше після розлучення;
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
у випадку розлучення розглядати інші варіанти вирішення питання щодо спільного майна, наприклад, шляхом укладення договору про припинення права на аліменти у зв’язку з передачею об’єкта нерухомого майна.