Новий антитютюновий закон набув чинності

Богодухівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області повідомляє, що  11 липня 2023 року набрали  чинності норми закону № 1978-IX від 16 грудня 2021  року “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну”, які забороняють виробництво, гуртову і роздрібну торгівлю, імпорт для реалізації на території України сигарет, а також тютюну для самокруток зі смако-ароматичними добавками.

Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання в публічних приміщеннях тощо.

Серед основних нововведень можна виділити такі:

• заборона куріння пристроїв для нагрівання у всіх місцях, як це вже є із

сигаретами та електронними сигаретами (зокрема, школи, лікарні, заклади харчування, робочі місця), розширення переліку місць, де куріння заборонено;

• запровадження медичних попереджень на пачках електронних

сигарет та рідин до них, а на сигаретах медичне попередження збільшиться до 65 % від розміру упаковки;

• заборона продажу сигарет зі смаками та ароматами(фруктів, ягід чи

солодощів) – наразі це діє як своєрідний «гачок» і приманка для залучення дітей до куріння;

• заборона реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів,

електронних сигарет і рідин до них, пристроїв для нагрівання тютюну.

Нагадуємо, що з 11 липня 2022 року Законом були запроваджені додаткові правила щодо захисту бездимного середовища, зокрема заборонено куріння, вживання та використання: пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння; трав’яних виробів для куріння; предметів, пов’язаних із їх вживанням; тютюнових виробів; кальянів; електронних сигарет та  розширено перелік місць, де заборонено куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, а саме:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;

4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

6) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;

8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

10) у приміщеннях гуртожитків;

11) на дитячих майданчиках;

12) у місцях загального користування житлових будинків;

13) у підземних переходах;

14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;

15) на вокзалах та станціях;

16) на зупинках громадського транспорту.

Також забороняється  відводити місця для куріння у приміщеннях підприємств та установ усіх форм власності.

Головними цілями Закону є забезпечення високого рівня захисту здоров’я людей, особливо дітей та молоді, від паління, що сприятиме зменшенню захворюваності та передчасної смертності від неінфекційних хвороб, зокрема захворювань, спричинених вживанням тютюнових виробів, електронних сигарет і рідин.

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає тютюнову епідемію однією з найбільших загроз громадському здоров’ю, з якими коли-небудь стикався світ. Щороку вона приносить смерть більше ніж 8 мільйонам людей, у тому числі близько 1,2 мільйона смертей спричинені пасивним курінням.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, щорічна смертність від хвороб, спричинених курінням в Україні, сягає 130 тисяч осіб.

За куріння тютюнових виробів у громадських місцях українцям загрожує штраф у розмірі 51–170 грн. У разі повторного за рік порушення – 170 – 340 грн.

За розміщення попільничок (для закладів ресторанного господарства), кальяну або куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів у заборонених місцях також передбачено штраф:

Для суб’єктів господарювання – у розмірі 1000 гривень, а у разі повторного за рік порушення – 10000 гривень.

Для закладів ресторанного господарства – 3000 гривень, а у разі повторного порушення протягом року – 15000 гривень.

Крім того, за продаж IQOS, glo та інших електронних сигарет неповнолітнім загрожує покарання у вигляді штрафу в 1020 грн., а за повторне порушення – 10 200 грн.

Насамперед потрібно пам’ятати, що норми бездимного законодавства спрямовані на захист здоров’я українців — як некурців, так і курців. Здорове майбутнє, відбудова та розвиток України можливі, якщо її жителі будуть піклуватися про своє та здоров’я людей поруч. Дотримання громадянами законів є фундаментом для України як правової держави й надалі працювати задля здоров’я та добробуту українців.

Будьте здорові та бережіть своє життя та  життя ваших рідних!